Apple Watch Ultra 2 (2024) Titanium Black Alpine Loop Dark Green M
Brand: Apple
Price: €569,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dfa1e2a0-57a4-4d5c-878e-1888412a41f5
Description
Series: Apple Watch Ultra, Apple Watch Ultra 2
Appliance Type: Second Screen
For: Women, Men
Special Features: Hardware Button, Contactless Payment, Energy Saving Mode
Features: Compass, Touch Screen
Style: Sporty
Operating System Compatibility: iOS 16.0+
Housing Material: Titanium
Casing Properties: Scratchproof, Brushed, Shockproof, Dustproof, Waterproof, Sturdy, Protection Against Water Spray, Immersion Beyond 1m
Case Colour: Black
Housing Design: Rectangular
Shell Diameter: 49 mm
Case Height: 14.4 mm
Physical Buttons: Configurable Button
Watch Glass: Sapphire Glass
Watch Strap Material: Textile
Watch Strap Colour: Green
Strap Size: Medium
Wristband Length (min.): 145 mm
Bracelet Length: 190 mm
Armband Features: Changeable
Clasp: Velcro
Display Types: OLED, Retina
Display Size: 1.92 inch / 4.9 cm
Display Material: Sapphire Glass
Display Resolution: 410 x 502 Pixels
Display Properties: Always on Display
Power Supply: Rechargeable battery
Type of Battery: Lithium-Polymer
Battery Life: 36 h
Standby: 60 h
Talk Time: 18 h
Charging Function: Quick-charge
Data Transfers: Wi-Fi, 4G, NFC, Bluetooth
Bluetooth Version: 5.3 BLE
Wireless LAN Standards: b, g, n
Location Services: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo
Protection Class: IP6X
SIM Card: eSIM
Submersible up to: 100 m
Operating System: watchOS 10
Processor: Apple S9
Processor Core: 2
Flash Memory: 32 GB
Sensors: Brightness Sensor, Temperature Sensor, Blood Oxygen Sensor, Acceleration Sensor, Heart Rate Sensor, Electrocardiogram, Skin Temperature
Fitness Information: Distance Tracker, Heart Rate Monitor, Duration of Activity, Fitness Tracking
Organiser: Calendar, Contacts, Alarm Clock, Timer, Notes, Calculator, Countdown, Date, Time, Stopwatch
Audio Features: Speakers, Microphone
Notifications: Call, Apps, Email, SMS, Social Network, Alarm, Appointment
Personal Assistant: Siri
Phone Function: SOS Calls
Dimensions: 49 x 44 x 14.4 mm
Weight: 61.3 g
Sport Types: Running, Cycling, Hiking, Ball Sports, Yoga, Fitness, Indoor Training, Strength training, Swimming, Rowing, Cross-Training, Triathlon
Max. Operating Temperature: +55 C
Min. Operating Temperature: -20 C
Specifications
| Product Types | iOS Watch, Outdoor Watch, Sports Watch |
|---|---|
| Series | Apple Watch Ultra, Apple Watch Ultra 2 |
| Appliance Type | Second Screen |
| For | Women, Men |
| Special Features | Hardware Button, Contactless Payment, Energy Saving Mode |
| Features | Compass, Touch Screen |
| Style | Sporty |
| Operating System Compatibility | iOS 16.0+ |
| Housing Material | Titanium |
| Casing Properties | Scratchproof, Brushed, Shockproof, Dustproof, Waterproof, Sturdy, Protection Against Water Spray, Immersion Beyond 1m |
| Case Colour | Black |
| Housing Design | Rectangular |
| Shell Diameter | 49 mm |
| Case Height | 14.4 mm |
| Physical Buttons | Configurable Button |
| Watch Glass | Sapphire Glass |
| Watch Strap Material | Textile |
| Watch Strap Colour | Green |
| Strap Size | Medium |
| Wristband Length (min.) | 145 mm |
| Bracelet Length | 190 mm |
| Armband Features | Changeable |
| Clasp | Velcro |
| Display Types | OLED, Retina |
| Display Size | 1.92 inch / 4.9 cm |
| Display Material | Sapphire Glass |
| Display Resolution | 410 x 502 Pixels |
| Display Properties | Always on Display |
| Power Supply | Rechargeable battery |
| Type of Battery | Lithium-Polymer |
| Battery Life | 36 h |
| Standby | 60 h |
| Talk Time | 18 h |
| Charging Function | Quick-charge |
| Data Transfers | Wi-Fi, 4G, NFC, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.3 BLE |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Location Services | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Protection Class | IP6X |
| SIM Card | eSIM |
| Submersible up to | 100 m |
| Operating System | watchOS 10 |
| Processor | Apple S9 |
| Processor Core | 2 |
| Flash Memory | 32 GB |
| Sensors | Brightness Sensor, Temperature Sensor, Blood Oxygen Sensor, Acceleration Sensor, Heart Rate Sensor, Electrocardiogram, Skin Temperature |
| Fitness Information | Distance Tracker, Heart Rate Monitor, Duration of Activity, Fitness Tracking |
| Organiser | Calendar, Contacts, Alarm Clock, Timer, Notes, Calculator, Countdown, Date, Time, Stopwatch |
| Audio Features | Speakers, Microphone |
| Notifications | Call, Apps, Email, SMS, Social Network, Alarm, Appointment |
| Personal Assistant | Siri |
| Phone Function | SOS Calls |
| Dimensions | 49 x 44 x 14.4 mm |
| Weight | 61.3 g |
| Sport Types | Running, Cycling, Hiking, Ball Sports, Yoga, Fitness, Indoor Training, Strength training, Swimming, Rowing, Cross-Training, Triathlon |
| Max. Operating Temperature | +55 C |
| Min. Operating Temperature | -20 C |
Reviews
Wow! Amazing value
Solid product, arrived quickly
Solid product, arrived quickly
Worth it
Brilliant, no complaints at all
Five stars
Speedy delivery, impeccable condition
cant fault it tbh
Very happy with this purchase
Absolutely brilliant 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.