Apple Watch SE 3 GPS 40mm Midnight Sport Band Midnight S/M
Brand: Apple
Price: €201,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 59528039-e213-4f74-bfcd-21f42992de03
Description
Series: Apple Watch SE
Appliance Type: Second Screen
For: Women, Men
Style: Modern
Operating System Compatibility: iOS 10.0+
Housing Material: Aluminium
Casing Properties: Immersion Beyond 1m, Dustproof, Splashproof
Case Colour: Black
Housing Design: Rectangular
Shell Diameter: 40 mm
Case Height: 10.7 mm
Watch Strap Material: Flourorubber
Watch Strap Colour: Black
Strap Sizes: Small, Medium
Wristband Length (min.): 130 mm
Bracelet Length: 180 mm
Armband Features: Changeable
Clasp: Rivet
Display Types: OLED, Retina
Display Resolution: 324 x 394 Pixels
Power Supply: Rechargeable battery
Type of Battery: Lithium-Polymer
Battery Life: 18 h
Data Transfers: Bluetooth, NFC, Wi-Fi
Bluetooth Version: 5
Wireless LAN Standards: b, g, n
Location Services: Galileo, GLONASS, GPS, QZSS
Operating System: watchOS 26
Processor: Apple S10
Processor Core: 2
Sensors: Acceleration Sensor, Motion sensor, Brightness Sensor, Heart Rate Sensor, Position Sensor
Fitness Information: Duration of Activity, Distance Tracker, Fitness Tracking, Heart Rate Monitor
Organiser: Stopwatch
Audio Features: Speakers, Microphone
Specifications
| Product Type | iOS Watch |
|---|---|
| Series | Apple Watch SE |
| Appliance Type | Second Screen |
| For | Women, Men |
| Style | Modern |
| Operating System Compatibility | iOS 10.0+ |
| Housing Material | Aluminium |
| Casing Properties | Immersion Beyond 1m, Dustproof, Splashproof |
| Case Colour | Black |
| Housing Design | Rectangular |
| Shell Diameter | 40 mm |
| Case Height | 10.7 mm |
| Watch Strap Material | Flourorubber |
| Watch Strap Colour | Black |
| Strap Sizes | Small, Medium |
| Wristband Length (min.) | 130 mm |
| Bracelet Length | 180 mm |
| Armband Features | Changeable |
| Clasp | Rivet |
| Display Types | OLED, Retina |
| Display Resolution | 324 x 394 Pixels |
| Power Supply | Rechargeable battery |
| Type of Battery | Lithium-Polymer |
| Battery Life | 18 h |
| Data Transfers | Bluetooth, NFC, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | 5 |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Location Services | Galileo, GLONASS, GPS, QZSS |
| Operating System | watchOS 26 |
| Processor | Apple S10 |
| Processor Core | 2 |
| Sensors | Acceleration Sensor, Motion sensor, Brightness Sensor, Heart Rate Sensor, Position Sensor |
| Fitness Information | Duration of Activity, Distance Tracker, Fitness Tracking, Heart Rate Monitor |
| Organiser | Stopwatch |
| Audio Features | Speakers, Microphone |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Worth it
Perfect 👍
Spot on mate, spot on
Top quality
Arrived well packaged, very pleased
Really impressed, no complaints
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Amazing value!
Better than expected tbh
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.