Apple iPhone 17 Pro 512GB Cosmic Orange
Brand: Apple
Price: €1.250,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ae8b3318-863d-4b8d-b255-ffa2840d94a9
Description
Launch: 2025
Series: Apple iPhone
Smartphone Class: High-End
Product Highlights: WiFi 7, Mobile Communications Standard 5G
Display Size: 6.3 Inch / 16 cm
Display Resolution: 2.622 x 1.206 Pixels
Display Type: OLED, LTPO
Refresh Rate Frequency: 120 Hz
Display Aspect Ratio: 19,5:9
Display-Characteristics: Dolby Vision, HDR 10, Always On Display, Dynamic Island, Super Retina XDR OLED, True Tone, Haptic Touch
Display Material: Ceramic Shield Glass 2
Display Properties: Scratch Resistant
Pixel Density: 460 ppi
Screen-to-Body Ratio: 89.4 %
Brightness: 2,000 cd/m²
Contrast: 2,000,000:1
Camera Technology: Optical Image Stabilisation, Triple Camera, 8K Video Recording
Main Camera 1: 48MP, f/1.6, 24mm, Wide Angle, OIS
Main Camera 2: 48MP, Ultra-Wide Angle, f/2.2, 13mm, 120°
Main Camera 3: 48MP, 8x optischer Zoom, Telephoto Camera, f/2.8, 100mm, OIS
Flash: Dual Tone LED Flash
Focus Functions: Dual Pixel Autofocus, Phase Detection Autofocus, Continuous Autofocus (CAF)
Image Stabilisation: Optical
Optical Zoom: 5 x
Digital Zoom: 10 x
Back Camera Features: HDR, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Stereo Recording, Macro, Bokeh Mode, AI Features, Smile Detection, Night Mode, Portrait Mode, Pro Mode, Automatic Mode, Red Eye Correction, Burst Mode, Scene Detection
Back Camera Video Recording: 4K (60/30/25/24fps)
Camera Features: Spatial-Fotos, Spatial-Videos, Sensor Shift, Focus Pixel, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5
DxO Mark: 168
Selfie Camera 1: 18MP, Wide Angle, f/1.9, OIS
Selfie Flash: Display Flash
Front Camera Video Recordings: 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps)
RAM: 12 GB
Internal Memory (GB): 512 GB
Processor Manufacturer: Apple
Processor Type: A19 Pro
Processor Core: Hexa Core
Dual-SIM Technology: Dual SIM Nano/eSIM
SIM Cards: eSIM, Nano-SIM
Memory Card: No Memory Expansion
Sensors: Proximity Sensor, Accelerometer (G-Sensor), Gyroscope Sensor, Magnetometer, Barometer, Light Sensor
Location Services: GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC
Audio Feature: Stereo Speakers
Available Operating System: iOS 26
Pre Installed Operating System: iOS 26
AI Function: Apple Intelligence
KI-Feature: Visual Intelligence
Communication Standard: 5G, 4G, 3G, 2G
Mobile Data Communication: EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA
Local Connections: Bluetooth, Wi-Fi, Dual Band Wi-Fi, NFC
Wireless LAN Standards: WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5 GHz
Bluetooth Version: 6.0
Port: USB-C
USB Standards: 3.2 Gen 2, DisplayPort
Design: Candy Bar
Colour: Orange
Housing Material: Hardened Glass, Aluminium, Aluminium
Casing Properties: Waterproof, Dustproof
Water Resistant: Up to 6 m for 30 mins
Protection Class: IP68
Physical Buttons: Volume Control, On / Off Button, Camera Button, Function Button
Weight: 204 g
Height: 150 mm
Width: 71.9 mm
Depth: 8.75 mm
Battery Capacity: 3,988 mAh
Battery: Lithium Ion
Battery Properties: Permanent Battery, Fast Charging, Wireless Charging, MagSafe
Quick Charging Technology: Power Delivery 2.0
Charge Current Specification: 25W MagSafe Wireless Charging
Audio Playback: up to 80 hours
Akkulaufzeit pro Ladezyklus: 47h 0min
Reliability class: B
repairability class: C
Akkulaufzeit in Zyklen: 1,000 x
ingress protection rating: IP68
Accessibility: One-Hand Mode, Hands Free Communication, Hearing Aid Compatible, Voice Control, TTY Support, Vibrate
Integrated Security: Face Recognition
Included in Delivery: USB Cable, Quick Start Guide
Specifications
| Product Types | 5G Mobile Phone, 4G Smartphone |
|---|---|
| Launch | 2025 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone Class | High-End |
| Product Highlights | WiFi 7, Mobile Communications Standard 5G |
| Display Size | 6.3 Inch / 16 cm |
| Display Resolution | 2.622 x 1.206 Pixels |
| Display Type | OLED, LTPO |
| Refresh Rate Frequency | 120 Hz |
| Display Aspect Ratio | 19,5:9 |
| Display-Characteristics | Dolby Vision, HDR 10, Always On Display, Dynamic Island, Super Retina XDR OLED, True Tone, Haptic Touch |
| Display Material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Display Properties | Scratch Resistant |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.4 % |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
| Camera Technology | Optical Image Stabilisation, Triple Camera, 8K Video Recording |
| Main Camera 1 | 48MP, f/1.6, 24mm, Wide Angle, OIS |
| Main Camera 2 | 48MP, Ultra-Wide Angle, f/2.2, 13mm, 120° |
| Main Camera 3 | 48MP, 8x optischer Zoom, Telephoto Camera, f/2.8, 100mm, OIS |
| Flash | Dual Tone LED Flash |
| Focus Functions | Dual Pixel Autofocus, Phase Detection Autofocus, Continuous Autofocus (CAF) |
| Image Stabilisation | Optical |
| Optical Zoom | 5 x |
| Digital Zoom | 10 x |
| Back Camera Features | HDR, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Stereo Recording, Macro, Bokeh Mode, AI Features, Smile Detection, Night Mode, Portrait Mode, Pro Mode, Automatic Mode, Red Eye Correction, Burst Mode, Scene Detection |
| Back Camera Video Recording | 4K (60/30/25/24fps) |
| Camera Features | Spatial-Fotos, Spatial-Videos, Sensor Shift, Focus Pixel, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5 |
| DxO Mark | 168 |
| Selfie Camera 1 | 18MP, Wide Angle, f/1.9, OIS |
| Selfie Flash | Display Flash |
| Front Camera Video Recordings | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
| RAM | 12 GB |
| Internal Memory (GB) | 512 GB |
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | A19 Pro |
| Processor Core | Hexa Core |
| Dual-SIM Technology | Dual SIM Nano/eSIM |
| SIM Cards | eSIM, Nano-SIM |
| Memory Card | No Memory Expansion |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer (G-Sensor), Gyroscope Sensor, Magnetometer, Barometer, Light Sensor |
| Location Services | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC |
| Audio Feature | Stereo Speakers |
| Available Operating System | iOS 26 |
| Pre Installed Operating System | iOS 26 |
| AI Function | Apple Intelligence |
| KI-Feature | Visual Intelligence |
| Communication Standard | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile Data Communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local Connections | Bluetooth, Wi-Fi, Dual Band Wi-Fi, NFC |
| Wireless LAN Standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7 |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| Port | USB-C |
| USB Standards | 3.2 Gen 2, DisplayPort |
| Design | Candy Bar |
| Colour | Orange |
| Housing Material | Hardened Glass, Aluminium, Aluminium |
| Casing Properties | Waterproof, Dustproof |
| Water Resistant | Up to 6 m for 30 mins |
| Protection Class | IP68 |
| Physical Buttons | Volume Control, On / Off Button, Camera Button, Function Button |
| Weight | 204 g |
| Height | 150 mm |
| Width | 71.9 mm |
| Depth | 8.75 mm |
| Battery Capacity | 3,988 mAh |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Properties | Permanent Battery, Fast Charging, Wireless Charging, MagSafe |
| Quick Charging Technology | Power Delivery 2.0 |
| Charge Current Specification | 25W MagSafe Wireless Charging |
| Audio Playback | up to 80 hours |
| Akkulaufzeit pro Ladezyklus | 47h 0min |
| Reliability class | B |
| repairability class | C |
| Akkulaufzeit in Zyklen | 1,000 x |
| ingress protection rating | IP68 |
| Accessibility | One-Hand Mode, Hands Free Communication, Hearing Aid Compatible, Voice Control, TTY Support, Vibrate |
| Integrated Security | Face Recognition |
| Included in Delivery | USB Cable, Quick Start Guide |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Great value for money. Will definitely be buying again.
Arrived well packaged, very pleased
10/10 would buy again
Can't fault anything about this
Really good value for the price
Exactly what I needed. Very happy with this.
Ordering more for friends
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Quality stuff 💯
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.