Apple iPhone 16 Pro Max 256GB Black Titanium
Brand: Apple
Price: €1.043,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 328dabf7-d422-415d-ac31-3237ae988c8c
Description
Launch: 2024
Series: Apple iPhone
Smartphone Class: High-End
Product Highlights: WiFi 7, Optical Zoom, Mobile Communications Standard 5G
Display Size: 6.9 Inch / 17.526 cm
Display Resolution: 2.868 x 1.320 Pixels / Full HD
Display Type: OLED
Refresh Rate Frequency: 120 Hz
Display Aspect Ratio: 19,5:9
Display-Characteristics: Always On Display, True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, ProMotion, LTPO-Panel, Super Retina XDR OLED, Dynamic Island
Display Material: Ceramic Shield Glass 2
Display Properties: Scratch Resistant
Pixel Density: 460 ppi
Brightness: 2,000 cd/m²
Contrast: 2,000,000:1
Camera Technology: Triple Camera, Optical Image Stabilisation, Optical Zoom, LiDAR Sensor, 4K Video Recording
Main Camera 1: Wide Angle, f/1.8, 48MP, OIS, 24mm
Main Camera 2: Ultra-Wide Angle, 120°, f/2.2, 13mm, 48MP
Main Camera 3: Telephoto Camera, OIS, 12MP, 5x Optical Zoom, f/2.8, 120mm
Main Camera 4: LiDAR Scanner
Flash: Dual Tone LED Flash
Focus Functions: Hybrid Autofocus, Dual Pixel Autofocus, Continuous Autofocus (CAF), Phase Detection Autofocus
Image Stabilisation: Optical
Optical Zoom: 5 x
Digital Zoom: 25 x
Back Camera Features: Face Detection, Exposure Control, Burst Mode, Panorama, Macro, Night Mode, Smile Detection, Red Eye Correction, Automatic Mode, Bokeh Mode, Portrait Mode, Pro Mode, AI Features, Scene Detection, HDR, Slow Motion, Stereo Recording, Time Lapse
Camera Features: Focus Pixel, Deep Fusion, ProRAW, Dolby Vision HDR, ProRes Video, Photonic Engine, Spatial-Videos, Smart HDR 5, Fusion Camera, Spatial-Fotos
DxO Mark: 157
Selfie Camera 1: Wide Angle, 12MP, 23mm, f/1.9, OIS
Selfie Flash: Display Flash
Front Camera Functions: HDR, Optical Image Stabilisation
Front Camera Video Recordings: 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps)
RAM: 8 GB
Internal Memory (GB): 256 GB
Processor Manufacturer: Apple
Processor Type: A18 Pro
Processor Core: Hexa Core
CPU Clock Speed: 4.04 GHz
AnTuTu Benchmark v10 (~): 1,800,000
Dual-SIM Technology: Dual SIM Nano/eSIM
SIM Cards: Nano-SIM, eSIM
Memory Card: No Memory Expansion
Sensors: Accelerometer (G-Sensor), Light Sensor, Gyroscope Sensor, Proximity Sensor, Magnetometer, Barometer
Location Services: GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo, NavIC
Audio Feature: Stereo Speakers
Available Operating System: iOS 18
AI Function: Apple Intelligence
KI-Feature: Visual Intelligence
Communication Standard: 5G, 4G, 3G, 2G
Mobile Data Communication: EDGE, LTE-A, VoLTE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA
Local Connections: WiFi-Calling (VoWiFi), Bluetooth, Wi-Fi, Dual Band Wi-Fi, NFC
Wireless LAN Standards: WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz
Bluetooth Version: 5.3
Port: USB-C
USB Standards: DisplayPort, 3.2 Gen 2
Position of Connectivity Ports: USB Bottom
Design: Candy Bar
Colour: Black
Housing Material: Hardened Glass
Casing Properties: Dustproof, Waterproof
Water Resistant: Up to 6 m for 30 mins
Protection Class: IP68
Physical Buttons: On / Off Button, Function Button, Volume Control, Camera Button
Weight: 227 g
Height: 163 mm
Width: 77.6 mm
Depth: 8.3 mm
Battery Capacity: 4,685 mAh
Battery: Lithium Ion
Battery Properties: Permanent Battery, Fast Charging, Wireless Charging, MagSafe
Charge Current Specification: 7,5W Wireless Charging, 25W MagSafe Wireless Charging
Audio Playback: up to 105 hours
Accessibility: Hearing Aid Compatible, Hands Free Communication, Voice Control, TTY Support, Vibrate, One-Hand Mode
Integrated Security: Face Recognition
Included in Delivery: USB Cable, Quick Start Guide
Specifications
| Product Types | 5G Mobile Phone, 4G Smartphone, Phablet |
|---|---|
| Launch | 2024 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone Class | High-End |
| Product Highlights | WiFi 7, Optical Zoom, Mobile Communications Standard 5G |
| Display Size | 6.9 Inch / 17.526 cm |
| Display Resolution | 2.868 x 1.320 Pixels / Full HD |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate Frequency | 120 Hz |
| Display Aspect Ratio | 19,5:9 |
| Display-Characteristics | Always On Display, True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, ProMotion, LTPO-Panel, Super Retina XDR OLED, Dynamic Island |
| Display Material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Display Properties | Scratch Resistant |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
| Camera Technology | Triple Camera, Optical Image Stabilisation, Optical Zoom, LiDAR Sensor, 4K Video Recording |
| Main Camera 1 | Wide Angle, f/1.8, 48MP, OIS, 24mm |
| Main Camera 2 | Ultra-Wide Angle, 120°, f/2.2, 13mm, 48MP |
| Main Camera 3 | Telephoto Camera, OIS, 12MP, 5x Optical Zoom, f/2.8, 120mm |
| Main Camera 4 | LiDAR Scanner |
| Flash | Dual Tone LED Flash |
| Focus Functions | Hybrid Autofocus, Dual Pixel Autofocus, Continuous Autofocus (CAF), Phase Detection Autofocus |
| Image Stabilisation | Optical |
| Optical Zoom | 5 x |
| Digital Zoom | 25 x |
| Back Camera Features | Face Detection, Exposure Control, Burst Mode, Panorama, Macro, Night Mode, Smile Detection, Red Eye Correction, Automatic Mode, Bokeh Mode, Portrait Mode, Pro Mode, AI Features, Scene Detection, HDR, Slow Motion, Stereo Recording, Time Lapse |
| Camera Features | Focus Pixel, Deep Fusion, ProRAW, Dolby Vision HDR, ProRes Video, Photonic Engine, Spatial-Videos, Smart HDR 5, Fusion Camera, Spatial-Fotos |
| DxO Mark | 157 |
| Selfie Camera 1 | Wide Angle, 12MP, 23mm, f/1.9, OIS |
| Selfie Flash | Display Flash |
| Front Camera Functions | HDR, Optical Image Stabilisation |
| Front Camera Video Recordings | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
| RAM | 8 GB |
| Internal Memory (GB) | 256 GB |
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | A18 Pro |
| Processor Core | Hexa Core |
| CPU Clock Speed | 4.04 GHz |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 1,800,000 |
| Dual-SIM Technology | Dual SIM Nano/eSIM |
| SIM Cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory Card | No Memory Expansion |
| Sensors | Accelerometer (G-Sensor), Light Sensor, Gyroscope Sensor, Proximity Sensor, Magnetometer, Barometer |
| Location Services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo, NavIC |
| Audio Feature | Stereo Speakers |
| Available Operating System | iOS 18 |
| AI Function | Apple Intelligence |
| KI-Feature | Visual Intelligence |
| Communication Standard | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile Data Communication | EDGE, LTE-A, VoLTE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local Connections | WiFi-Calling (VoWiFi), Bluetooth, Wi-Fi, Dual Band Wi-Fi, NFC |
| Wireless LAN Standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7 |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Port | USB-C |
| USB Standards | DisplayPort, 3.2 Gen 2 |
| Position of Connectivity Ports | USB Bottom |
| Design | Candy Bar |
| Colour | Black |
| Housing Material | Hardened Glass |
| Casing Properties | Dustproof, Waterproof |
| Water Resistant | Up to 6 m for 30 mins |
| Protection Class | IP68 |
| Physical Buttons | On / Off Button, Function Button, Volume Control, Camera Button |
| Weight | 227 g |
| Height | 163 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Depth | 8.3 mm |
| Battery Capacity | 4,685 mAh |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Properties | Permanent Battery, Fast Charging, Wireless Charging, MagSafe |
| Charge Current Specification | 7,5W Wireless Charging, 25W MagSafe Wireless Charging |
| Audio Playback | up to 105 hours |
| Accessibility | Hearing Aid Compatible, Hands Free Communication, Voice Control, TTY Support, Vibrate, One-Hand Mode |
| Integrated Security | Face Recognition |
| Included in Delivery | USB Cable, Quick Start Guide |
Reviews
Top quality stuff, will order again
Excellent stuff
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.