Apple iPhone 16 128GB Black
Brand: Apple
Price: €593,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b81be6cd-ab1d-4297-8c7a-0099462d0c95
Description
Launch: 2024
Series: Apple iPhone
Smartphone Class: High-End
Product Highlights: Mobile Communications Standard 5G, WiFi 7
Display Size: 6.1 Inch / 15.494 cm
Display Resolution: 2.556 x 1.179 Pixels / Full HD
Display Type: OLED
Refresh Rate Frequency: 60 Hz
Display Aspect Ratio: 19,5:9
Display-Characteristics: Always On Display, True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, HDR 10, Super Retina XDR OLED, Dynamic Island
Display Material: Ceramic Shield Glass 2
Display Properties: Scratch Resistant
Pixel Density: 461 ppi
Brightness: 2,000 cd/m²
Contrast: 2,000,000:1
Camera Technology: 4K Video Recording, Optical Image Stabilisation, Dual Camera
Main Camera 1: Wide Angle, 26mm, OIS, f/1.6, 48MP
Main Camera 2: Ultra-Wide Angle, f/2.2, 13mm, 120°, 12MP
Flash: Dual Tone LED Flash
Focus Functions: Dual Pixel Autofocus, Continuous Autofocus (CAF), Phase Detection Autofocus
Image Stabilisation: Optical
Optical Zoom: 2 x
Digital Zoom: 10 x
Back Camera Features: Smile Detection, Burst Mode, Panorama, Macro, Night Mode, Red Eye Correction, Automatic Mode, Bokeh Mode, Portrait Mode, Pro Mode, AI Features, Scene Detection, HDR, Slow Motion, Stereo Recording, Time Lapse
Back Camera Video Recording: 4K (60/30/25/24fps)
Camera Features: Focus Pixel, Deep Fusion, Sensor Shift, Photonic Engine, Smart HDR 5, Spatial-Videos, Spatial-Fotos
DxO Mark: 147
Selfie Camera 1: Wide Angle, 12MP, 23mm, f/1.9
Selfie Flash: Display Flash
Front Camera Video Recordings: 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps)
RAM: 8 GB
Internal Memory (GB): 128 GB
Processor Manufacturer: Apple
Processor Type: A18
Processor Core: Hexa Core
CPU Clock Speed: 4.04 GHz
AnTuTu Benchmark v10 (~): 1,700,000
Dual-SIM Technology: Dual SIM Nano/eSIM
SIM Cards: Nano-SIM, eSIM
Memory Card: No Memory Expansion
Sensors: Accelerometer (G-Sensor), Light Sensor, Gyroscope Sensor, Proximity Sensor, Magnetometer, Barometer
Location Services: GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo
Audio Feature: Stereo Speakers
Available Operating System: iOS 18
AI Function: Apple Intelligence
KI-Feature: Visual Intelligence
Communication Standard: 5G, 4G, 3G, 2G
Mobile Data Communication: EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA
Local Connections: Bluetooth, Wi-Fi, Dual Band Wi-Fi, NFC
Wireless LAN Standards: WiFi 7, WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5 GHz
Bluetooth Version: 5.3
Port: USB-C
USB Standards: 2.0, DisplayPort
Design: Candy Bar
Colour: Black
Housing Material: Hardened Glass, Aluminium
Casing Properties: Dustproof, Waterproof
Water Resistant: Up to 6 m for 30 mins
Protection Class: IP68
Physical Buttons: On / Off Button, Function Button, Volume Control, Camera Button
Weight: 170 g
Height: 147.6 mm
Width: 71.6 mm
Depth: 7.8 mm
Battery Capacity: 3,561 mAh
Battery Properties: Permanent Battery, Fast Charging, Wireless Charging, MagSafe
Charge Current Specification: 7,5W Wireless Charging, 25W MagSafe Wireless Charging
Video Playback: up to 22 hours
Audio Playback: up to 80 hours
Accessibility: Hearing Aid Compatible, Hands Free Communication, Voice Control, TTY Support, Vibrate, One-Hand Mode
Integrated Security: Face Recognition
Included in Delivery: USB Cable, Quick Start Guide
Specifications
| Product Types | 5G Mobile Phone, 4G Smartphone |
|---|---|
| Launch | 2024 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone Class | High-End |
| Product Highlights | Mobile Communications Standard 5G, WiFi 7 |
| Display Size | 6.1 Inch / 15.494 cm |
| Display Resolution | 2.556 x 1.179 Pixels / Full HD |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate Frequency | 60 Hz |
| Display Aspect Ratio | 19,5:9 |
| Display-Characteristics | Always On Display, True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, HDR 10, Super Retina XDR OLED, Dynamic Island |
| Display Material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Display Properties | Scratch Resistant |
| Pixel Density | 461 ppi |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
| Camera Technology | 4K Video Recording, Optical Image Stabilisation, Dual Camera |
| Main Camera 1 | Wide Angle, 26mm, OIS, f/1.6, 48MP |
| Main Camera 2 | Ultra-Wide Angle, f/2.2, 13mm, 120°, 12MP |
| Flash | Dual Tone LED Flash |
| Focus Functions | Dual Pixel Autofocus, Continuous Autofocus (CAF), Phase Detection Autofocus |
| Image Stabilisation | Optical |
| Optical Zoom | 2 x |
| Digital Zoom | 10 x |
| Back Camera Features | Smile Detection, Burst Mode, Panorama, Macro, Night Mode, Red Eye Correction, Automatic Mode, Bokeh Mode, Portrait Mode, Pro Mode, AI Features, Scene Detection, HDR, Slow Motion, Stereo Recording, Time Lapse |
| Back Camera Video Recording | 4K (60/30/25/24fps) |
| Camera Features | Focus Pixel, Deep Fusion, Sensor Shift, Photonic Engine, Smart HDR 5, Spatial-Videos, Spatial-Fotos |
| DxO Mark | 147 |
| Selfie Camera 1 | Wide Angle, 12MP, 23mm, f/1.9 |
| Selfie Flash | Display Flash |
| Front Camera Video Recordings | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
| RAM | 8 GB |
| Internal Memory (GB) | 128 GB |
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | A18 |
| Processor Core | Hexa Core |
| CPU Clock Speed | 4.04 GHz |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 1,700,000 |
| Dual-SIM Technology | Dual SIM Nano/eSIM |
| SIM Cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory Card | No Memory Expansion |
| Sensors | Accelerometer (G-Sensor), Light Sensor, Gyroscope Sensor, Proximity Sensor, Magnetometer, Barometer |
| Location Services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio Feature | Stereo Speakers |
| Available Operating System | iOS 18 |
| AI Function | Apple Intelligence |
| KI-Feature | Visual Intelligence |
| Communication Standard | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile Data Communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local Connections | Bluetooth, Wi-Fi, Dual Band Wi-Fi, NFC |
| Wireless LAN Standards | WiFi 7, WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Port | USB-C |
| USB Standards | 2.0, DisplayPort |
| Design | Candy Bar |
| Colour | Black |
| Housing Material | Hardened Glass, Aluminium |
| Casing Properties | Dustproof, Waterproof |
| Water Resistant | Up to 6 m for 30 mins |
| Protection Class | IP68 |
| Physical Buttons | On / Off Button, Function Button, Volume Control, Camera Button |
| Weight | 170 g |
| Height | 147.6 mm |
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Battery Capacity | 3,561 mAh |
| Battery Properties | Permanent Battery, Fast Charging, Wireless Charging, MagSafe |
| Charge Current Specification | 7,5W Wireless Charging, 25W MagSafe Wireless Charging |
| Video Playback | up to 22 hours |
| Audio Playback | up to 80 hours |
| Accessibility | Hearing Aid Compatible, Hands Free Communication, Voice Control, TTY Support, Vibrate, One-Hand Mode |
| Integrated Security | Face Recognition |
| Included in Delivery | USB Cable, Quick Start Guide |
Reviews
Top stuff!
Can't fault anything about this
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Got it super fast! Very happy
Solid product, arrived quickly
Love this! 😄
Perfect!
Really happy with this
Does the job
Worth the investment for sure
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.